Prace z echolokacji
Czwartek, 05.01.2023 10:27

W Instytucie Elektroniki prowadzimy prace naukowo-badawcze m.in. na potrzeby i przy współudziale osób niewidomych. Ostatnim efektem takich prac jest artykuł autorstwa: Michał Bujacz, Piotr Skulimowski, Aleksandra Królak, Bartłomiej Sztyler, Paweł Strumiłło: Comparison of Echolocation Abilities of Blind and Normally Sighted Humans using Different Source Sounds. Vibrations in Physical Systems, 2022, vol. 33, no. 2, p. 1-5.

W pracy opisano zaobserwowane praktyczne umiejętności echolokacji w eksperymentach z udziałem 14 widzących i 12 niewidomych osób, przy użyciu 10 różnych dźwięków do lokalizowania przeszkody. Zauważono istotne różnice między grupami uczestników i między częścią badanych dźwięków. Interesującą obserwacją, był fakt, że wiele osób widzących echolokowało równie dobrze lub lepiej od niedoświadczonych w echolokacji osób niewidomych.