Informacje ogólne

Praca dyplomowa jest realizowana przez studentów w czasie ostatniego roku nauki pod kierunkiem opiekuna pracy. Temat pracy dyplomowej powinien być ustalony przed rozpoczęciem przez studenta ostatniego semestru, określonego w programie studiów (zwanego semestrem dyplomowym). Temat i zakres pracy dyplomowej powinien być zgodny z efektami uczenia się, określonymi dla danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia oraz zaakceptowany przez właściwą Radę Kierunku Studiów i zatwierdzony przez Prodziekana ds. kształcenia.

Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem rozwiązania określonego zagadnienia naukowego lub praktycznego albo dokonania artystycznego, prezentującym wiedzę i umiejętności studenta zgodnie z efektami uczenia się określonymi dla danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.

• Praca inżynierska powinna zawierać rozwiązanie konkretnego problemu praktycznego i może mieć charakter projektu, studium porównawczego lub opracowania analitycznego. Wykonanie pracy powinno wykazać wiedzę i umiejętności studenta w zakresie rozwiązywania zadań inżynierskich.
  • Praca magisterska dotyczy zagadnień i problemów badawczych – teoretycznych i/lub praktycznych – i może mieć charakter projektu, opracowania analitycznego lub systematyzującego. Wykonanie pracy powinno wykazać umiejętności studenta w zakresie czynnego posługiwania się wiedzą nabytą w czasie studiów, analitycznego myślenia i logicznego wnioskowania, a także samodzielnego poszukiwania materiałów źródłowych.

Szczegółowe informacje o procedurze dyplomowania — Zarządzenie Nr 75/2022 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie Regulaminu dyplomowania oraz Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych w Politechnice Łódzkiej

W przypadku realizacji pracy dyplomowej w uczelni zagranicznej dodatkowo zastosowanie ma Regulamin dyplomowania studentów wykonujących pracę dyplomową na podstawie umowy o podwójnym dyplomie (Uchwała Nr 7/2010 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 24 marca 2010 roku).

Dla prac dyplomowych objętych klauzulą poufności stosuje się postanowienia Zarządzenia Nr 17/2020 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 2 marca 2020 roku w sprawie procedury obejmowania statusem poufności prac dyplomowych w Politechnice Łódzkiej.

Wymogi formalno-edycyjne pisania pracy dyplomowej.