Lista przedmiotów z materiałami udostępnionymi dla studentów

Dla_studentów
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nowe media Instytutu Elektroniki


Serdecznie zapraszmy na nową stronę Instytutu Elektroniki dostępną pod adresem:

ie.p.lodz.pl

Zachęcamy także do śledzenia instytutowego kanału na platformie LinkedIn.

Aktualności
II miejsce w ogólnopolskim konkursie Komisji K Komitetu Narodowego URSI na najlepsze prace dyplomowe z zakresu elektromagnetyzmu w biologii i medycynie dla pracy z Instytutu Elektroniki
Środa, 11.01.2023 07:55

alt

II miejsce w ogólnopolskim konkursie Komisji K Komitetu Narodowego URSI na najlepsze prace dyplomowe z zakresu elektromagnetyzmu w biologii i medycynie zajął inż. Jorge Lorrondo Perez-Izaguirre, który obronił w ubiegłym roku pracę inżynierską p.t. „ANALYSIS OF HUMAN HEAD EXPOSURE TO 5G TERMINAL RADIATION”. Promotorem pracy był dr hab. inż. Łukasz Januszkiewicz prof. ucz. z Instytutu Elektroniki.

W konkursie mogli wziąć udział dyplomanci studiujący na wyższych uczelniach w Polsce, których prace dyplomowe dotyczą tematyki obejmującej zakres zainteresowania Komisji K URSI.

Nagrodzona praca była poświęcona analizie oddziaływania terminali 5G na ciało człowieka. Obejmowała ona analizę zmian charakterystyki promieniowania terminala piątej generacji. Dokonano również symulacji ilości energii pochłoniętej przez głowę osoby korzystającej z tego urządzenia.

 
Pierścienie pośrednie w kamerach termowizyjnych
Poniedziałek, 09.01.2023 14:16

alt

Wśród prac prowadzonych w Instytucie Elektroniki są te dotyczące konstrukcji kamer termowizyjnych i ich zastosowania w badaniach naukowych. Ostatnim wynikiem tych prac jest publikacja: M. Kałuża i A. Hatzopoulos, "Application of extension rings in thermography for electronic circuits imaging", Quantitative InfraRed Thermography Journal (2022) opisująca zastosowanie pierścieni pośrednich w układach optycznych kamer termowizyjnych w celu obrazowania, z powiększeniem, układów mikroelektronicznych. W artykule zaproponowano również nową metodę „superrozdzielczości”.

 
Prace z echolokacji
Czwartek, 05.01.2023 10:27

W Instytucie Elektroniki prowadzimy prace naukowo-badawcze m.in. na potrzeby i przy współudziale osób niewidomych. Ostatnim efektem takich prac jest artykuł autorstwa: Michał Bujacz, Piotr Skulimowski, Aleksandra Królak, Bartłomiej Sztyler, Paweł Strumiłło: Comparison of Echolocation Abilities of Blind and Normally Sighted Humans using Different Source Sounds. Vibrations in Physical Systems, 2022, vol. 33, no. 2, p. 1-5. 

W pracy opisano zaobserwowane praktyczne umiejętności echolokacji w eksperymentach z udziałem 14 widzących i 12 niewidomych osób, przy użyciu 10 różnych dźwięków do lokalizowania przeszkody. Zauważono istotne różnice między grupami uczestników i między częścią badanych dźwięków. Interesującą obserwacją, był fakt, że wiele osób widzących echolokowało równie dobrze lub lepiej od niedoświadczonych w echolokacji osób niewidomych.

alt

 
Estymacja charakterystyki kalibracyjnej kamery termowizyjnej
Poniedziałek, 02.01.2023 00:00

alt

W najnowszej swojej pracy dr Robert Olbrycht opisuje opracowaną metodę umożliwiającą analityczną estymację charakterystyki kalibracyjnej kamery termowizyjnej oraz jej wartości parametru NETD z dowolnym filtrem o znanej charakterystyce współczynnika transmisji widmowej. Metoda ta nie wymaga fizycznego posiadania filtru i montażu go w kamerze. Konieczna jest natomiast znajomość rzeczywistej (lub estymowanej) charakterystyki kalibracyjnej kamery bez filtru.

Zastosowanie opracowanej metody polega na analitycznym wyznaczeniu zależności pomiędzy temperaturą powierzchni modelu ciała doskonale czarnego a obliczonym z modelu natężeniem (egzytancją) promieniowania podczerwonego docierającego do detektora kamery. Wymaga to znajomości parametrów kamery takich jak czułość widmowa detektora oraz transmisja widmowa i temperatura elementów w jej torze optycznym.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 30

Konferencje


XXIII Polish Conference on Biocybernetics and Biomedical Engineering (PCBBE)
27-29.09.2023


Termografia i Termometria W Podczerwieni (TTP)
19-21.09.2023

Partnerzy technologiczni

TME

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości